آزمایش کمبود ویتامین ها | نشانه های کمبود ویتامین ها

آزمایش کمبود ویتامین ها | نشانه های کمبود ویتامین ها

همانطور که می دانید ویتامین ها انواع مختلفی دارند و هر کدام کارکردی در بدن انسان دارند. به دلایلی که مهمترین آنها عدم مصرف مواد غذایی دارای این ویتامین هاست، سبب می شود که ما دچار کمبود ویتامین در بدن شویم. در این مقاله آزمایش هایی که از طریق آنها می توانید به کمبود ویتامین پی ببرید و نشانه های های مربوط به کمبود ویتامین بیان می شوند و توضیح داده  می شود که چگونه بفهمیم کمبود یک ویتامین در بدن داریم.

کمبود ویتامین آ/ویتامین A

ویتامین آ در کبد ذخیره می شود و در زمان نیاز بدن کبد با آزاد کردن این ویتامین جبران کمبود آن را می کند. اما اگر میزان ویتامین آ ذخیره شده در بدن جبران نیاز بدن را نکند، کمبود ویتامین A نشانه ها و عوارضی مانند اختلال در بینایی، اختلال در باروری بویژه در مردان، سقط ناخواسته جنین، کم خونی و اختلال در سیستم ایمنی بدن را به همراه دارد. بنابراین اگر چنین علائمی را مشاهده کردید، توصیه می شود که به پزشک متخصص مراجعه کنید.

کمبود ویتامین گروه ب(B)

ویتامین های گروه ب معمولا در بدن ذخیره نمی شوند- به غیر از ویتامین B12 که در کبد ذخیره می شود- بنابراین تامین آنها از طریق مواد غذایی و بطور مستمر ضروریست. ویتامین های گروه ب شامل B1, B2, B3, B6, B9, B12 می شوند که هر کمبود هر کدام نشانه ها و عوارضی به شرح زیر دارند:

کمبود ویتامین B1 بیشتر در پوست خود را نشان می دهد اما علائمی مانند بی اشتهایی، کاهش وزن و علائم قلبی و عصبی نیز دارد.

کمبود ویتامین B2 نشانه هایی مانند کاهش دید/بینایی، سوزش، سوزش و درد لب و زبان را به همراه دارد. در موارد حاد کمبود ویتامین ب 2 نشانه هایی مانند شکاف و ترک خوردگی لب یا در دهان نمود می یابد.

کمبود ویتامین B3 بیشتر با نشانه های ضعف عضلات، بی اشتهایی و سوء هاضمه و البته ترک خوردگی و تیرگی رنگ نواحی از پوست که در معرض نور آفتاب هستند، خود را نشان می دهند. شما می توانید با بررسی موارد فوق کمبود ویتامین ب 3 را آزمایش کنید.

کمبود ویتامین ب 6 با علائمی مانند مشکلات پوستی و عصبی آزمایش و نشان داده می شود. علائمی مانند ضعف، بی خوابی، التهاب زبان، نوروپاتی محیطی نشان دهنده کمبود ویتامین B6 هستند.

کمبود ویتامین ب 9(B9) با کم خونی بدن خود را نشان می دهند. شما می توانید کمبود ویتامین ب 9 را با بررسی اینکه آیا زود خسته می شوید یا ضعف دارید بررسی کنید.

کمبود ویتامین ب 12(B12) با کم خونی نشان داده می شود که با بررسی اینکه آیا شما استرس های مزمن یا مشکلات عصبی دارید، خود را نشان می دهد و می توانید از این طریق آزمایش کنید.

کمبود ویتامین C

ویتامین ث نیز به نسبت از جمله ویتامین های مهم و ضروری بدن است که مهمترین عارضه کمبود ویتامین C کاهش ایمنی بدن و سرماخوردگی است. کسانیکه بطور حاد ویتامین ث کمبود دارند با علائمی مانند خواب آلودگی، خستگی، دردهای مفاصل، تحلیل عضلانی، ضایعات پوستی و مشکلات عصبی و روانی مواجه می شوند.

کمبود ویتامین دی(D)

در مورد ویتامین دی در مقاله علل و دلایل کمبود ویتامین d | چرا ویتامین دی در بدن انسان کم می شود؟ کامل تر توضیح داده شده است، اما بطور کل می توانید کمبود این ویتامین را با علائمی مانند افسردگی، پوکی استخوان در بزرگسالان، بیماری های اعصاب مانند آلزایمر و ام اس آزمایش کنید.

کمبود ویتامین ایی و کا(Vitamin E , K)

کمبود ویتامین های E و K چندان شایع نیست اما در موارد و افرادیکه کمبود ویتامین های ایی و کا دارند علائم مانند اختلال در انعقاد خون، اختلالات عصبی، تحلیل غضلات و شکستگی استخوان مشاهده شده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 839
تعداد کل نظرات : 156
تعداد کل آرا: 2057
تعداد کل بازدیدها: 399561


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)