آزمایش پرولاکتین(Prolactin) چیست؟ رنج نرمال و حد مجاز پرولاکتین چقدر است؟ علت بالا یا پایین بودن پرولاکتین

آزمایش پرولاکتین(Prolactin) چیست؟ رنج نرمال و حد مجاز پرولاکتین چقدر است؟ علت بالا یا پایین بودن پرولاکتین

یکی از هورمون هایی که در بدن خانم ها و آقایان تولید می شود، هورمون پرولاکتین Prolactin /PRL است که توسط غده هیپوفیز ترشح شده و در خون وجود دارد. در این نوشته درخصوص کاربرد، علت انجام آزمایش پرولاکتین رنج نرمال و حد مجاز هورمون پرولاکتین توضیح داده می شود.

هورمون پرولاکتین در واکنش به اعمالی مانند خوردن، جفت گیریف مدیریت استروژن، تخمک گذاری و شیردهی ترشح و تولید می شود. ضمنا این هورمون در ایجاد پانکراتین و تنظیم سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است.

ترشح هورمون پرولاکتین در خانم ها در دوران بارداری تا 20 برابر حد معمول افزایش می یابد که در واقع به تولید شیر در پستان زن کمک می کند. بعد از تولد فرزند، اگر شیردهی انجام شود سطح پرولاکتین بالا می ماند. در خانم هایی که فرزند را شیر نمی دهند، بعد از تولد مقدار پرولاکتین به سطح نرمال برمی گردد. بعد از چند ماه شیردهی نیز مقدار پرولاکتین به سطح نرمال می رسد (حتی اگر شیردهی ادامه داشته باشد).

در موارد زیر آزمایش سطح پرولاکتین توسط پزشک تجویز شده و انجام می پذیرد:

برای تعیین دلیل ترشحات غیرطبیعی پستان یا کم بودن تولید شیر در خانم ها، پریود نشدن خانم یا باردار نشدن خانم (ناباروری)

در آقایان هنگامی که احتمال وجود مشکل در غده هیپوفیز باشد، این آزمایش انجام می شود. همچنین هنگامی که تمایل جنسی در مرد کم باشد یا در هنگام نعوظ مشکل وجود داشته باشد، برای بررسی مقدار پرولاکتین، آزمایش انجام می شود. همچنین هنگامی که مقدار تستوسترون در آقایان پایین است نیز این آزمایش انجام می شود.

همچنین برای بررسی این که تومور موجود در غده هیپوفیز، پرولاکتین زیادی تولید می کند یا خیر، این آزمایش انجام می شود.

رنج نرمال و حد مجاز پرولاکتین

مقدار هورمون پرولاکتین برحسب نانوگرم در هر میلی لیتر(ng/mL) سنجیده می شود که حد مجاز و رنج نرمال مقدار هورمون پرولاکتین در خون بشرح زیر است:

در خانم های غیرباردار میزان نرمال پرولاکتین بین 4 تا 23 نانوگرم در هر میلی لیتر است.

در آقایان میزان نرمال هورمون پرولاکتین بین 3 تا 15 نانوگرم در میلی لیتر است.

در خانم های باردار/حامله، میزان نرمال هورمون پرولاکتین بین 34 تا 386 نانوگرم در هر میلی لیتر است.

در کودکان میزان نرمال هورمون پرولاکتین بین 3 تا 20 نانوگرم در هر میلی لیتر است. 

علت بالا یا پایین بودن هورمون پرولاکتین در خون

توجه کنید که اگر مقدار پرولاکتین در خون بالا باشد می تواند نشانه وجود مشکل یا تومور در غده هیپوفیز باشد. معمولا پزشکان در مواردیکه میزان پرولاکتین بالاتر از 200 نانوگرم در میلی لیتر باشد، تقاضای انجام تست ام آر آی را دارند. البته مقدار پرولاکتین تنها یکی از نشانه های وجود تومور/غده در هیپوفیز می تواند باشد. علت های دیگر بالا بودن پرولاکتین شامل بیماری هیا کبدی، بیماری ها یا مشکلات کلیوی یا کم کاری تیروئید هستند و البته در خانم های باردار و بویژه در زمان شیردهی همانطور که ذکر شد، میزان ترشح هورمون پرولاکتین بالا می رود.

توجه کنید که در حالاتی مانند استرس زیاد، افزایش ضربان قلب، استفاده از قرص هایی مانند قرص ضدبارداری، فشار خون، قرص های اعصاب یا کوکائین می تواند باعث بالا رفتن پرولاکتین در خون شود.

کاهش پرولاکتین می تواند نشانه ای از هیپوپرولاکتیمنی که ناشی از عملکرد نادرست تخمدان ها در زنان است باشد. همچنین کاهش پرولاکتین در مردان می تواند نشانه عملکرد نادرست کیسه منی، زود انزالی، کم نطفگی(Oligospermia)، اختلال نعوظ و دیگر مشکلات سیستم تناسلی مردان باشد.

منابع: وبسایت های ویکی پدیا، های دکتر و دیگر وبسایت های علوم پزشکی

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
آزمایش پرولاکتین(Prolactin) چیست؟ رنج نرمال و حد مجاز پرولاکتین چقدر است؟ علت بالا یا پایین بودن پرولاکتین
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 3


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)