آزمایش ها و مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟

آزمایش ها و مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1396/09/25

در مقاله مراقبت های دوران پیش از بارداری و دوران بارداری از زنان ذکر شد که از لحاظ استانداردهای بین المللی بهداشتی، زنان باید پیش از بارداری مراقبت های بهداشتی دریافت کنند و این مراقبت های بهداشتی(health care) شامل آزمایش ها/تست ها و دیگر انواع مراقبت ها می شود که در این مقاله آزمایش ها و تست هایی که سازمان های بهداشتی و محققان پزشکی برای دوران پیش از بارداری/حاملگی زنان توصیه می کنند، آورده شده و تشریح می شوند.

تست پیش از بارداری روبلا(Rubella): در این تست خون مشخص می شود که زن نسبت به بیماری روبلا که به آن سرخک آلمانی(German measles) همی می گویند، واکسینه شده است یا خیر. ابتلا به روبلا در زمان بارداری می تواند بر جنین تاثیرگذارد؛ بنابراین باید پیش از بارداری نسبت به روبلا واکسینه شوید.

بیماری های مقاربتی(Sexually Transmitted Diseases): دیگر تست هایی که باید پیش از بارداری انجام شود، تست ها و آزمایش های ابتلا به بیماری های مقاربتی است. مهمترین بیماری های مقاربتی که باید پیش از بارداری تشخیص داده شوند، شامل سوزاک(gonorrhea)، سیفیلیس(syphilis)، عفونت کلامیدیا(Chlamydia) و ایدز(ویروس HIV) است. این بیماری های مقاربتی می توانند به زن آسیب زده و به جنین/نوزاد متولد شده آسیب بزنند. ویروس ایدز می تواند در دوران بارداری از زن به نوزاد منتقل شود. اما اگر داروهای ضد ایدز مصرف شوند، ریسک ابتلا نوزاد به کمتر از 2% می رسد.

اختلال های ژنتیکی

بسته به پیشینه و وضعیت سلامتی زن یا والدین او، ممکن است پزشک متخصص زنان و زایمان زن را به یک متخصص و مشاور ژنتیک به منظور بررسی میزان ریسک انتقال اختلال ژنتیکی ارجاع دهد. شایعترین اختلالات ژنتیکی شامل فیبروسیس کیستی(Cystic fibrosis)، سندروم ژن X شکننده(Fragile X Syndrome) و بیماری سلول های داسی(sickle cell disease) می شوند.

دیگر موارد و تست هایی که ممکن است حسب تشخیص پزشک متخصص زنان و زایمان یا پزشک زن پیش از بارداری انجام شود، شامل بررسی مواردی مانند احتمال ابتلا به کم خونی، هپاتیت و غیره می شود.

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 0
مجموع آرا: 0

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 326
تعداد کل آرا: 3524
تعداد کل بازدیدها: 1225864

نظرات کاربران

*