آزمایش ها و تست های غربالگری دوران بارداری

آزمایش ها و تست های غربالگری دوران بارداری

در مقاله آزمایش ها، تست ها و مراقبت های دوران بارداری برخی از آزمایش ها و تست های معمول و رایج غربالگری(screening) که در دوران بارداری زنان باید انجام دهند، تشریح شد. در این مقاله برخی از تست ها و آزمایش های غربالگری که مربوط به وضعیت کروموزومی و ژنتیکی و همچنین تست ها و آزمایش های غربالگری تکمیلی و اضافی دوران بارداری/حاملگی زنان توضیح داده می شوند.

تست های مربوط به غربالگری کروموزومی و آسیب های لوله عصبی(Neural Tube Defects/NTDs)

اسکن نوکال(Nuchal Translucency/scan): این تست غربالگری دوران بارداری از دستگاه سونوگرافی به منظور سنجش ضخامت گردن جنین در هفته ها 11 تا 14 بارداری انجام می شود. اطلاعات بدست آمده از این تست به همراه نتایج تست سرم(Serum) خون زن به پزشک زن کمک می کند که ریسک ابتلا به ناهنجاری های کروموزومی(Chromosomal abnormalities) و دیگر عارضه ها و مشکلات را بررسی کنند.

غربالگری سه ماهه اول بارداری: در این تست غربالگری نمونه خون به منظور بررسی PAPP-A و بتا اچ سی جی آزاد(Free beta hCG) و بعضا به همراه سونوگرافی نوکال که در بالا تشریح شد، گرفته شده و بررسی می شوند. این تست به منظور بررسی احتمال ابتلا به سندروم داون(Down syndrome) و همچنین دیگر مشکلات کروموزومی انجام می شود.

تست غربالگری سرم مادرانه(Maternal serum screen): این تست که به آن تست سه گانه(triple test)، غربالگری سه گانه(triple screen) نیز می گویند به منظور سنجش سطح و میزان مواد مشخصی در خون انجام شده تا احتمال ابتلا به برخی از انواع ناهنجاری های کروموزومی و NTD ها مشخص شود. این تست در هفته های 15 تا 20 بارداری انجام می شود.

نمونه گیری کوریونیک ویلوس(Chorionic villus sampling/CVS): اگر جنین در خطر/ریسک ابتلا به آسیب کروموزومی یا دیگر اختلالات ژنتیکی باشد، پزشک این تست را در هفته های 10 تا 13 بارداری توصیه می کند. در این تست سوزنی از طریق دهانه رحم یا شکم وارد رحم شده تا نمونه ای از سلول های جفت را بر دارد.

آمنیوسنتز(Amniocentesis): این تست در هفته ها 15 تا 20 بارداری به منظور تشخیص اختلالات کروموزومی مانند سندروم داون یا احتمال ابتلا به NTD مانند اسپینا بیفیدا(spina bifida) انجام می شود. در این تست با بیهوشی موضعی، سوزن نازکی وارد شکم شده تا مقدار کمی از مایع آمنیوتیک(amniotic) و سلول های پرده محاطی جنین را بردارد. سپس این مایع برای تست به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تست DNA جنین بدون سلول(Cell-free fetal DNA): این روش جدیدی از تست های غربالگری جنین است که در آن نمونه ای از خون مادر برای بررسی میزان کروموزوم های 21و18 و 13 برداشته می شود. این تست در هفته ها دهم برای زنانیکه که احتمال ابتلا به اختلالات کروموزومی به واسطه عواملی همچون سن، سابقه خانوادگی و غربالگری استاندارد در آنها بیشتر است.

تست غربالگری فیبروز سیستیک: در این تست نمونه خون یا بزاق به منظور بررسی اینکه زن یا همسر او این بیماری ژنتیکی که بر سیستم تنفسی و گوارش تاثیرگذار است را دارند یا خیر. اگر هم پدر و هم مادر این جنین/نوزاد مبتلا به این بیماری ژنتیکی باشند، نوزاد نیز به این بیماری مبتلا می شود.

تست ها و آزمایش های تکمیلی غربالگری دوران بارداری

تست ها/آزمایشات زیر از جمله تست ها یا آزمایش هایی هستند که توصیه می شود در دوران بارداری انجام شوند:

تست تحمل گلوکز: اگر تست گلوکز یک ساعته که در بالا تشریح شد از میزان معینی بالاتر باشد، پزشک این نوع از تست قند خون/گلوکز را تجویز می کند. این تست به اصطلاح بصورت ناشتا انجام می شود، بدین صورت که به مدت 8 ساعت فرد پیش از انجام آزمایش خون چیزی نمی خورد. سپس میزان قند خون یا گلوکز ناشتا(FBS/Fasting blood glucose) سنجیده می شود. سپس زن نوشیدنی قندی می خورد و هر سه ساعت واکنش بدن زن به قند بررسی می شود. با این تست ابتلا به دیابت بارداری تشخیص داده می شود.

تست نان استرس(Non-stress test): این تست در سه ماهه سوم بارداری(هفته 28 ام یا پس از آن) به منظور نظارت بر سلامت جنین انجام می شود. در این تست کمربندی در دور شکم زن بسته می شود تا هنگامیکه جنین در حالت استراحت یا در حالت حرکت و ضربه زدن است، ضربان قلب او سنجیده شود. این تست می تواند مشخص کند که آیا جنین اکسیژن کافی می تواند بدست آورد.

وضعیت بیوفیزیکی(Biophysical profile): در این تست که در سه ماهه سوم حاملگی انجام می شود، بر وضعیت نفس کشیدن، حرکت، نبض ماهیچه و ضربان قلب و همچنین مقدار مایع آمنیوتیک به منظور مشخص کردن سلامت جنین نظارت می کند.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 308
تعداد کل آرا: 3270
تعداد کل بازدیدها: 1028002
آزمایش ها و تست های غربالگری دوران بارداری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)