آزمایش ها، تست ها و مراقبت های دوران بارداری

آزمایش ها، تست ها و مراقبت های دوران بارداری

در مقاله مراقبت های دوران پیش از بارداری و دوران بارداری از زنان ذکر شد که زنان باید هم در دوران پیش از بارداری و هم در دوران بارداری تحت مراقبت های خاصی باشند. در مورد آزمایش ها و تست های پیش از دوران بارداری در مقاله آزمایش ها و مراقبت های پیش از بارداری کدامند؟ توضیح داده شد. در این مقاله در مورد تست ها و آزمایش های دوران بارداری توضیح می دهد.

همه زنان باید تست ها و آزمایش هایی خاصی را در دوران بارداری انجام دهند. بسته به سن، سابقه پزشکی خانوادگی، نژاد و عوامل دیگر ممکن است تست های خاصی نیز انجام شوند.

برخی از این تست ها/آزمایش ها، تست ها یا آزمایش های غربالگری و دیگر تست ها/آزمایش ها از جمله تست های تشخیصی محسوب می شوند. اگر آزمایش از نوع غربالگری باشد یعنی اینکه این نوع تست ها یا آزمایش ها مشکل یا بیماری را تشخیص نمی دهند، بلکه ریسک ابتلا را ارزیابی می کنند. بنابراین اگر تست غربالگری نرمال نباشد، بدین معنا نیست که جنین یا نوزاد مشکلی دارد، بلکه به معنای این است که احتمال ابتلا به یک عارضه یا بیماری وجود دارد و باید اطلاعات بیشتری(از طریق آزمایش های بیشتر) بدست آید. معمولا پزشک زن نتایج این آزمایش ها و اقداماتی که زن حامله باید انجام دهد را بیان می کند. انواع تست ها و آزمایش هایی که در دوره بارداری باید صورت پذیرد، شامل موارد زیر می شود:

تست های معمول دوران بارداری

تست غربالگری گلوکز(Glucose challenge screening): این تست معمولا در هفته های 24 تا 28 بارداری انجام شده و ریسک یا احتمال ابتلا به دیابت بارداری(Gestational diabetes) را افزایش می دهد. این تست بدین صورت انجام می شود که زن نوشیدنی شیرینی خورده و یک ساعت بعد با آزمایش خون سطح قند خون او سنجیده می شود. زنانیکه در شرایطی مانند سابقه خانوادگی ابتلا به دیابت، چاق بودن، تولد نوزاد بزرگ در زایمان قبلی یا دو قلو داشتن را دارند باید در این خصوص به پزشک خود صحبت کرده و معمولا در این حالت زودتر تست قندخون دوران حاملگی انجام می شود.

تست غربالگری عفونت باکتری استرپتوکوک گروه ب(Group B Streptococcus): این تست غربالگری در هفته های 35 تا 37 بارداری به منظور بررسی باکتری استرپتوکوک که می تواند سبب ابتلا به سینه پهلو(pneumonia) یا دیگر عفونت ها در نوزاد شوند، انجام می شود. در این تست از ابزاری به نام سواب به منظور برداشتن نمونه سلول هایی از واژن و راست روده زن استفاده می شود. اگر زنانی به این نوع از عفونت باکتریایی مبتلا باشند در دوران بارداری آنتی بیوتیک مصرف می کنند.

آزمایش سونوگرافی(عکس برداری با امواج فراصوت): این تست در هفته های 18 تا 20 بارداری انجام می شود تا مراحل و نحوه رشد جنین بررسی شود.

آزمایش ادرار: در هر یک از معاینات دوره بارداری، معمولا نمونه ادرار به منظور بررسی نشانه های دیابت، عفونت مجاری/دستگاه ادراری و پریکلامسیا انجام می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 317
تعداد کل آرا: 3452
تعداد کل بازدیدها: 1186449
آزمایش ها، تست ها و مراقبت های دوران بارداری
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0
loading...


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)