آرتروز گردن چیست، علل و علائم آرتروز گردن

آرتروز گردن چیست، علل و علائم آرتروز گردن

آرتروز که نام کامل و علمی آن آرتریت دژنراتیو است، نوعی بیماری مفصلی و عضلانی است که به دلیل ساییده شدن غضروف مفصل ها، بافت دیسک بین مهرها و رباط های اطراف مهره ها ایجاد می شود. این فرسایش و سایدگی غضروف ها و مفصل ها می تواند در قسمت های مختلف بدن مانند گردن، زانو، مفاصل دست یا پا ایجاد شود. در زیر به توضیح درخصوص آرتروز گردن، علل و علائم آن می پردازیم.

علت ایجاد آرتروز گردن به علت تغییرات در غضروف مفصلی، بافت دیسک بین مهره های گردن و رباط های اطراف مهره های گردن ایجاد می شود. این حالت و تغییر می تواند علل مختلف و متعددی داشته باشد از جمله کهولت سن(که در افراد بالای 40 سال شیوع بیشتری دارد)، جنسیت (که معمولا در زنان بیشتر است)، ضربه یا حرکت شدید و نادرست به مهره ها و مفصل های گردن، عادات نادرست حرکتی(مانند خم کردن یا زیاد در یک حالت بودن گردن).

علائم آرتروز یا ساییدگی مهره های گردن

معمولا افرادی که آرتروز گردن دارند، در پشت سر و گردن و بین دو کتف احساس درد دارند. این درد معمولا بعد از مدتی بی حرکت بودن گردن مانند بعد از خواب، بعد مدت زیادی کتاب خواندن یا کار با کامپیوتر، گرم و سرد شدن(به اصطلاح خشک شدن ماهیچه های گردن) بیشتر می شود. در حالت شدید آرتروز گردن، فرد نمی تواند گردنش را به اطراف بچرخاند و یا هنگام حرکت یا چرخاندن گردن احساس درد و ناراحتی می کند.

تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن

بیان تفاوت آرتروز گردن نیاز به علم پزشکی دارد، اما در اینجا به منظور ساده سازی و براساس مطالعه چندین منبع و تعریف از آرتروز گردن و دیسک گردن به بیان شباهت و تفاوت آرتروز گردن و دیسک گردن می پردازیم. آرتروز گردن همانطور که در بالا ذکر شد حاصل فرسایش یا تخریب یا تغییر در استخوان ها، مفاصل، غضروف های گردن است که البته همانند دیسک گردن می تواند در حالت شدید آن موجب فشار به رشته های عصبی رد شده از گردن شود. در مقابل دیسک گردن حالت شدید بیرون زدن دیسک های گردن است که به مراتب علائم بیشتر و دردهای شدیدتری از آرتروز گردن دارد. در واقع در دیسک گردن به دلیل فرسودگی و تخریب شدید غضروف ها دیسک مهره های گردن بیرون زده و به اصطلاح فتق دیسک شده است.

در هر صورت در هر دو حالت آرتروز گردن و دیسک گردن علائمی همچون درد در ناحیه گردن تا کتف وجود دارد و در حالت فتق دیسک ممکن است در رشته های عصبی که به قسمت های مختلف بدن می روند، آسیب وارد شود.

در مقاله ورزش ها و نرمش های درمان آرتروز گردن روش های درمان آرتروز گردن به همراه تصویر، توضیح و آموزش داده می شوند.

 

 

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 292
تعداد کل آرا: 3094
تعداد کل بازدیدها: 909321
آرتروز گردن چیست، علل و علائم آرتروز گردن
چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 4
sigmaمجموع آرا: 1


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)