آداب پس از تولد نوزاد | روز اول تولد نوزاد | کارهایی که بعد از تولد نوزاد باید انجام داد

 آداب پس از تولد نوزاد | روز اول تولد نوزاد | کارهایی که بعد از تولد نوزاد باید انجام داد
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/07/17

هر دینی برای پیروان خود یکسری آداب و رسوم خاص دارد، دین اسلام هم برای پیروان خود در هر موضوع و مساله ای توصیه ها و آدابی را دارد، یکی از این موارد توصیه و آداب اسلامی در زمان تولد کودک می باشد که بر اساس دین مبین اسلام باید یکسری از اصول و آداب را رعایت نمود.

در زندگی مسلمانان به دنیا آمدن کودک حادثه و رویدادی بسیار بزرگ برای خانواده محسوب می شود. در اسلام کودک به عنوان امانتی که از طرف خدا به خانواده داده شده است، محسوب می شود و به همین دلیل با قواعد و روش های مخصوصی بزرگ و تربیت می شود.

بر اساس قوانین شرعی، اولین کلمه ای که کودک تازه به دنیا آمده باید، بشنود کلمه «الله» است. به همین دلیل پدر (گاهی پدر بزرگ و یا عمو) به گوش راست کودک اذان می گویند و به گوش چپ کودک اقامه گفته می شود. این سنت معنای عمیقی دارد، مهم این است که، مهم ترین دشمن انسان یعنی شیطان بی صبرانه منتظر به دنیا آمدن کودک است، که شروع به منحرف کردن وی کند. به همین دلیل بسیار ضروری است که، اولین کلمه که کودک می شنود، وسوسه های شیطانی نباشد و اسم مبارک الله باشد. این سنت بر روی تمام زندگی انسان در آینده تاثیر می گذارد.

هفت روز بعد از تولد، موهای کودک را بهتر است، تراشید و در ترازو وزن کنید. سپس برای افراد فقیر و ندار به اندازه وزن موهای کودک طلا یا نقره پخش کنید. (به اندازه وزن موها پول طلا را هم می توان تقسیم کرد) اگر کودک به دنیا آمده در سرش مو ندارد، به فقرا می توان مبلغ دلخواهی را صدقه داد.

 آداب پس از تولد نوزاد | روز اول تولد نوزاد | کارهایی که بعد از تولد نوزاد باید انجام داد

یکی از کارهای مهم برای کودک تازه به دنیا آمده، انتخاب اسم می باشد، بر اساس تفکرات برخی، اسم در روز تولد کودک و بر اساس تفکرات دیگر، هفت روز بعد روی کودک گذاشته می شود. اما این آنقدر مهم نیست. مساله اصلی روابط کودک با والدین و اطرافیان نزدیک می باشد. پیامبر گرامی اسلامی می فرمایند: برای فرزندان خود اسم های زیبایی انتخاب کنید. اسمی که به کودک داده می باشد، باید لایق کودک باشد، در بزرگ سالی کودک از اسم خود خجالت نکشد و منزوی نشود. لذا اسم کودک نباید غیر عادی باشد و سبب استثنا شدن نباشد.

معنای اسم هم باید خوب باشد. اسم هایی که دارای معنای منفی و یا با حوادث بد ارتباط دارند، را روی کودک نگذارید. گفته می شود پیامبر دختری که اسم اش به معنی عصیان و دشمنی بود، تغییر داد و اسم جمیله برای او انتخاب نمود.

توصیه می شود که مسلمانان به فرزند خود اسم انبیا مانند محمد، موسی، عیسی، داوود، سلیمان، یوسف، ذکریا، ابراهیم، اسماعیل، الیاس، ادریس، یعقوب، یحیی، ایوب و غیره و اسم همسران پیامبر و یا مادرانشان مانند مریم، سارا، هاجر و ... بگذارند.

طبیعی است که اسم محمد، اسم پیامبر اسلام بهترین اسم محسوب می شود. می گویند اگر در خانه ای اسم محمد وجود داشته باشد، این خانه همیشه خوشبخت و پر روزی خواهد بود. (طبیعی است که صحبت از خانواده های مومن می باشد). اسم پیامبر اکرم و اسم های خانواده و نزدیکان پیامبر مانند علی، فاطمه، زهرا، حسن، حسین، خدیجه، و ... خوب محسوب می شود.

 آداب پس از تولد نوزاد | روز اول تولد نوزاد | کارهایی که بعد از تولد نوزاد باید انجام داد

همچنین توصیه می شوند، اسم هایی که با کلمه عبد در زبان عربی شروع می شود و به 99 اسم الله ختم می شود، بر روی فرزندان گذاشته شود. مثلا عبدالله، عبدالرحمن، عبدالرحیم و ... . اما نکته مهم این است که اسم الله را نمی توان با اسم های دیگر استفاده کرد، دلیل آن این است که بندگی تنها از آن الله است.

بر حسب شرایط، باید به دلیل بچه دار شدن تشکر خود را از الله نشان دهیم، لازم است برای کودک قربانی بریده شود، بعد از هفت روز از تولد کودک برای دختر یک گوسفند و برای پسر یک الی دو گوسفند قربانی می شود و بین فقرا تقسیم می گردد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 5

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 89
تعداد کل آرا: 3248
تعداد کل بازدیدها: 713084

نظرات کاربران

*