آداب و نحوه صحیح و اصولی غذا خوردن

آداب و نحوه صحیح و اصولی غذا خوردن

اصول و روش های صحیح غذا خوردن نه تنها در متون دینی اسلام تاکید و توصیه شده است و شما به عنوان یک فرد مسلمان باید آنها را رعایت کنید، بلکه به دلیل تاثیرات خوبی که در عملکرد خوب سیستم گوارشی و طول عمر شما دارد، باید دقیق و صحیح رعایت شوند. در زیر برخی از این نکات که براساس اصول علمی و آموزه های مذهبی ما هستند، گفته می شوند.

اولین نکته این است که همانطور که در روایتی از پیامبر آمده است نباید پیش از اینکه احساس گرسنگی کردید غذا بخورید و همچنین نباید تا زمانیکه شکم شما پر شده به غذا خوردن ادامه دهید. در واقع طبق توصیه پزشکان هرگز با شکم سیر غذا نخورید.

سعی کنید که دو وعده غذا در روز بخورید، یکی در ابتدای روز که همان صبحانه است و دیگری در ابتدای شب و چند ساعت قبل از خوابیدن و در میان آنها وعده های غذایی سبک تر و میوه جات میل نمایید. اگر هم سه وعده غذا می خورید حتما در زمان های مناسب وعده های غذایی را میل نمایید. برای صبحانه بهترین زمان بین 7-8 صبح، برای ناهار بین 12 تا 1 ظهر و برای شام بین 6 تا 7 عصر می باشد. توجه کنید که بین زمان شام خوردن و خوابیدن شما باید فاصله زمانی حدود 4 ساعت وجود داشته باشد.

همانطور که گفته شد پیش از اینکه معده شما احساس گرسنگی را به شما منتقل کند و به اصطلاح قار و قور کند وعده غذایی خود را میل کنید و اگر هم شرایطی پیش آمد که احساس گرسنگی کردید، هرگز خوردن غذا را به تاخیر نیاندازید، نخوردن غذا توسط فرد گرسنه برای بیش از یک ساعت برای سلامتی مضر است.

غذاهای مختلف و با طبع های مختلف را در یک وعده غذایی میل نکنید زیرا سبب سوء هاضمه می شود.

پزشکان توصیه می کنند که موقع غذا خوردن سر و شانه خود را کمی به جلو بگیرید. توجه کنید که نشستن غلط در سر سفره یا میز ناهارخوری علاوه بر عوارضی مانند بلع بی اختیار و زودهنگام غذا و سوء هاضمه ناراحتی هایی مانند افزایش قوز کمر، خستگی و متعاقبا لذت نبردن از غذا را به همراه دارد.

سعی کنید که لقمه های غذا را کوچک انتخاب کرده و بتدریج و به آرامی جویده و با متانت غذا را میل نمایید. توصیه می شود که لقمه های غذای خود را حدود 30 بار بجوید. همچنین موقع غذا خوردن سعی کنید که صحبت نکرده و حواستان تنها به غذا و لقمه هایی که بر می دارید باشد. بعلاوه مراقب باشید که غذا خیلی سرد یا خیلی گرم نباشد که به سیستم گوارشی شما آسیب بزند.

اگر غذای شما رقیق و آبکی است، حتماً از قاشق کوچکتری استفاده کنید و قبل از قورت دادن آن، غذا را خوب در دهان بچرخانید تا علاوه بر مخلوط شدن با بزاق، دمای آن نیز تعدیل شده و به دمای دهان و لوله گوارش نزدیک گردد.

دقت کنید که زمان غذا خوردن صحیح و اصولی با رعایت نکات فوق حدود 20-30 دقیق به طول می انجامد. یعنی اگر با دقت به لقمه هایی که بر می دارید و با جویدن صحیح و آرام لقمه ها مدت زمان غذا خوردن شما حدود نیم ساعت طول می کشد و در این حالت معده نیز به خوبی غذاها را دریافت کرده و آماده هضم می کند. رعایت نکردن اصول صحیح غذا خوردن برای مثال برداشتن لقمه های بزرگ، نجویدن صحیح لقمه ها و تمرکز نداشتن هنگام غذا خوردن سبب می شود که علاوه بر اینکه سوء هاضمه پیش آید، حجم غذایی که می خورید نیز بیشتر شده و در بازه زمانی طولانی منجر به چاقی شود.

نکته آخر اینکه در کنار خانواده و یا یک جمع غذا خوردن، طبق تحقیقات دانشگاهی، موجب احساس بهتر شما و جذب بهتر غذا می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 1

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند

تعداد کل مقالات: 873
تعداد کل نظرات : 173
تعداد کل آرا: 2575
تعداد کل بازدیدها: 626021


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)