آداب آب خوردن در اسلام و تصدیق آن توسط علم

آداب آب خوردن در اسلام و تصدیق آن توسط علم
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/03/15

پیامبر اسلام (ص) برای زندگی بهتر مسلمانان توصیه هایی زیادی دارد، که گاهی ما مسلمانان به علت اینکه فلسفه این حکم را نمی دانیم، با انها به بی مهری و بی تفاوتی برخورد می کنیم، در حالی که هر چه علم پیشرفت می کند، بعد جدید از ابعاد و توصیه های رسول خدا برای ما آشکار می شود و علم دلیل دستورات و توصیه پیامبر اسلام را اشکار کرده و آن را تصدیق می کند.

رسول خدا حضرت محمد (ص)، در همه عرصه های زندگی، حتی در مواردی بسیار عادی و معمولی هم دستورات وتوصیه هایی دارد که برای ما یاد می دهد، و به ما می گوید که در همه کارها رضایت الهی را بدست آوریم، و راه هایی برای مراقبت از دین و شرع به ما نشان داده است.

رسول خدا در مورد طریقه آب خوردن فرموده اند: "مانند شتر آب را با یک نفس نخورید، دو یا سه بار (نفس) آب را بخورید، قبل از خوردن آب بسم الله و پس از آن الحمدلله بگوید." (منبع: ترمذی، سنن، 13).

همچنین پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: "با دست راست غذا بخورید و آب بنویشید، چرا که شیاطین با دست چپ غذا می خورند و آب می نوشند." (منبع: صحیح مسلم، 105)

پیامبر اسلام (ص) استفاده از طرف های ترک خورده و لب پریده را نمی پسندیدند، در این باره حضرت می فرمایند: " از سمتی که لب های ظرف پریده و یا شکسته است آب نخورید، و به آب لب نیز نزنید." (منبع: صحیح مسلم).

عمل کردن به هر کدام از این احادیث بر اساس علم معاصر دارای فوائدی می باشد. برای مثال، در مناطقی از ظرف که لب پر و یا ترک خوده می باشد، میکروب جمع می شود، و یا شستن هم تمیز نمی شود. به همین دلیل استفاده نکردن از ظرف های ترک خورده و شکسته بهتر می باشد.

و همچنین برای اینکه غذای گرم و یا آب گرم را سرد کنید، فوت کردن آن موجب می شود، که مواد سمی که همراه نفس از بدن خارج می شود، جذب غذا شود، که خوردن آن مضر می باشد.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 5
مجموع آرا: 3

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 84
تعداد کل آرا: 3155
تعداد کل بازدیدها: 501130

نظرات کاربران

*