آتاتورک که بود؟ اطلاعات جالبی در مورد آتاتورک

آتاتورک که بود؟ اطلاعات جالبی در مورد آتاتورک
تاریخ انتشار : به روز رسانی : 1397/01/16

مصطفی کمال پاشا، معروف به آتاتورک را همه می شناسند، کسی که بنیانگذار و موسس جمهوری ترکیه می باشد، بیشتر مردم دنیا در مورد این شخصیت اطلاعاتی دارند، که این اطلاعات موجب شده برخی موافق وی باشند و او را ستایش کنند و برخی دیگر با وی مخالفت نمایند. اما اطلاعاتی که در این مقاله تقدیم شما می شود، را ممکن است تا کنون نشنیده باشید. برای دانستن بیشتر در مورد آتاتورک این مطلب را بخوانید.

تقریبا می تواند ادعا کرد، انسانی نیست که اتاتورک را نشناسد، آتاتورک نقش مهمی در تاسیس جمهوری ترکیه داشته است. اما می تواند گفت که خیلی از مردم از اطلاعاتی که در ادامه تقدیم شما می شود بی خبر هستند.

1- لقب آتاتورک را ابتدا و برای اولین بار، رئیس فرهنگستان زبان ترکی استفاده کرده است. و مصطفی کمال هم آن را پسندیده است. و لذا به عنوان اسم فامیلی انتخاب کرده است. در حالی که لغت پدر یا آتا در ترکی را اصلا دوست نداشته است.

2- بهترین و دوست داشتنی ترین غذا مورد علاقه آتاتورک لوبیا پلو و یا سوپ لوبیا بوده است.

3- آتاتورک با آنکه صاحب یک کتابخانه بسیار غنی بوده است ولی همیشه در کنار خود کتاب چالی قوشو (Çalıquşu) نوشته رشاد نوری گول تکین را به همراه داشته است. و روزی حداقل دو صفحه از آن را می خوانده.

4- بزرگترین آرزوی آتاتورک تاسیس توران بوده است، و تلاش می کرده فعالیت ها در مورد تاریخ و زبان تورک گسترش یابد.

5- پیراهن هایش همیشه سفیده بوده است، این پیراهن ها ابتدا در سوئد به صورت ویژه برای اتاتورک دوخته می شد، سپس برای استفاده و حمایت از صنعت بومی در ترکیه این صنعت را تاسیس کرده است.

6- رنگ آبی، رنگ مورد علاقه آتاتورک بوده است.

7- قد آتاتورک یک متر و هفتاد و چهار سانتی متر بوده است. در اواخر عمر وزن آتاتورک 76 کیلوگرم بوده که بعد از اینکه بیماری شده به سرعت لاغر می شود و به 46 کیلو می رسد.

8- صبحانه خوردن را دوست داشته است، زمانی که از خواب بیدار می شد چهار زانو می زد و قهوه می نوشید، سیگار می کشید، مهمترین نقطه ضعف وی سیگار بود که روزی حداقل 8 پاکت سیگار می کشید.

9- در خانه، اطراف و حتی وقتی به مهمانی می رفت، سعی می کرد که همه لوازم و اشیایی که کج هستند را درست کند.

10- آتاتورک در زمانی که به واسطه غلبه و پیروزی در نبرد چاناک قلعه به شهرت رسید از دختر کوچک سلطان وحید الدین عثمانی خواستگاری کرد. ولی دختر سلطان به آتاتورک جوان جواب منفی داد.

11- به جاهایی که سفر می کرد وقتی برایش قربانی می برید، یا پشت به قربانی می کرد و یا درخواست می کرد که قربانی انجام نشود.

12- مطمئنن یکی از خصوصیات و ویژگی های آتاتورک نبردها و جنگ هایش بوده، ولی وقتی خون می دید حالش بد می شد.

13- هر روز اسب سواری می کرد. و همچنین شنا و بیلیارد بازی می کرد.

14- در دوران تحصیلی بهترین نمره در درس ریاضیات بوده است.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
تعداد امتیاز کاربران به هر رتبه
1
2
3
4
5
امتیاز: 4.8
مجموع آرا: 4

درباره نویسنده


تعداد کل مقالات: 1158
تعداد کل نظرات : 72
تعداد کل آرا: 3059
تعداد کل بازدیدها: 303031

نظرات کاربران

*