آبی که برنج در آن پخته شده، چه فوائدی دارد؟ خواص آب برنج چیست؟

آبی که برنج در آن پخته شده، چه فوائدی دارد؟ خواص آب برنج چیست؟

گاهی چیزهایی را دور می ریزیم که می توان برای ما مفید باشد، و ما بی توجه به خواص آن هستیم. یکی از این موارد آب برنج می باشد، که هر روزه دور ریخته می شود. در حالی که با استفاده از آن می تواند از سلامتی مراقبت کرد. آب برنج فوائد بسیاری دارد، که در صورت توجه به آن می توان برای پوست، مو، و ... مفید باشد. از این رو، در مطلب حاضر شما را با خواص و فوائد آب برنج آشنا می کنیم:

در کشورهایی مانند چین، ژاپن و برخی دیگر از کشورهای شرق آسیای، از زمان های قدیم، آب برنج را به عنوان آب داروی مورد استفاده قرار می دادند.

آب برنج دارای فوائد بسیاری است. در ترکیبات آب برنج آنتی آکسیدان، آنزیم، مواد معدنی، ویتامین و ... وجود دارد. که برای سلامتی پوست و جوان ماندن انسان آن لازم می باشد. از جمله فوائد آب برنج عبارتند از:

- این آب به پوست نرمی و طراوات می بخشد، چین و چورک های پوست را از بین می برد، برای تمیز کردن پوست مناسب است. و موجب سفیدی پوست می شود.

- آب برنج را می توان به عنوان یک آب "تونیک طبیعی"[1] و آنتی آکنه و جوش استفاده کرد.

- شستن هر روز صورت با آب برنج موجب شفافیت پوست می شود.

- همچنین آب برنج یک ماده ضد عفونی کننده می باشد که برای درمان التهاب های پوستی و غیره استفاده می شود. این آب برای تمیز کردن پوست مناسب است.

- آب برنج برای سلامتی و مو و زیبایی آن تاثیر بسیاری دارد. اگر با آب برنج موهای خود را بشورید، موهایتان سالمتر خواهد شد، و زود رشد می کند. و همچنین نرم تر می شود.

- آب برنج به هضم غذا کمک می کند. به این ترتیب که به عملکرد خوب روده ها کمک کرده، از فلور آن محافظت و از نفخ جلوگیری می کند. این نوشیدنی همچنین برای مقابله با اسهال و تامین دوباره آب بدن موثر است.

- آب برنج به تنظیم دمای بدن کمک می کند، و برای مقابله با سرطان، درمان و پیشگیری از یبوست، پیشگیری از ورم معده مفید می باشد.

 

طریقه تهیه آب برنج

برنج را (کوتاه، بلند، سفید، قهوه ی و ... فرقی نمی کند) موقعی که در آب پختید، و به عبارت دیگه دم کشد کردید، آب آن را دور نریزید، بلکه آب برنج را با دقت از صافی رد کنید، و به مدت یک الی دو روز در جای گرم نگهدارید، تا این آب شروع به ترشیدن کند، در نتیجه این روند، ترکیبات شیمایی آب بیشتر خواهد شد. وقتی که مزه آب کمی ترش شد، آن را در ظرف شیشه ای بریزید، و بگذارید در یخچال تا سرد شود. اکنون آب برنج آماده می باشد، آب بدست آمده را می تواند به مدت 3 الی 4 روز استفاده کنید.

 

[1] - آب تونیک (یا آب تونیک هندی) یک نوشابه گازدار دارای کینین (جوهر گنه گنه) است. در ابتدا از آب تونیک برای پیشگیری از بیماری مالاریا استفاده می گردید. به همین دلیل کینین آن در گذشته بسیار بیشتر از مقدار کنونی آن بود. امروزه این نوشیدنی بیشتر به جهت تلخی متمایز آن و اغلب در تهیه نوشیدنیهای ترکیبی، به خصوص در جین و تونیک، استفاده می شود.

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 5
sigmaمجموع آرا: 2

ایشان مولف مقالات سایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 786
تعداد کل نظرات : 33
تعداد کل آرا: 1539
تعداد کل بازدیدها: 61854


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)