ترس واقعی و ترس غیر واقعی

 ترس واقعی و ترس غیر واقعی

در زندگی شخصی هر کسی ایده ها و اهدافی وجود دارد که شخص با تمام وجود در تلاش است که در آینده ای هر چه نزدیک تر بتواند به اهداف خود جامه عمل بپوشاند. اما همیشه در راه رسیدن به اهداف ما مشکلاتی وجود دارد که مانع رسیدن هر چه بهتر ما به اهداف و تحقق آن ها می شود. یکی از موانع اصلی و شاید بتوان گفت اصلی ترین مانعی که ما انسان ها را در راه رسیدن به تحقق خواسته هایمان جلوگیری می کند ترس است.

ممکن است در اولین قدم از گفتن این موضوع کمی تعجب کنید اما فراموش نکنید که ترسیدن همیشه به آن معنایی که در ذهن همگی ما جای دارد نمی باشد.
ترسی که ما را از جلو رفتن و اقدام به برخی از کارها با آن ترسی که ما در افکار خود داریم کاملا بحثی متفاوت است. ترس دو نوع است. ترس واقعی و ترس غیر واقعی. ترس واقعی به ترسی اتلاق می شود که برای حیات ما بسیار مورد نیاز است و اگر وجود نداشته باشد بسیاری از ما انسان ها تا به الان جان خود را از دست داده بودیم .

در حقیقت ترس واقعی یک عکس العمال نسبت به رخدادهایی است که در اطراف ما رخ می دهد و به صورت غریزی و بدون اینکه ما بدانیم در درون بدن ما و از طریق اعضای ما اتفاق می افتد. ترس واقعی یک ری اکشن به محیط اطراف ماست که درزمانی که جان ما در خطر است به کار افتاده و جانمان را نجات می دهد. 

برای مثال اگر شما از دور شیری را ببنید که به شما نزدیک می شود ناخودآگاه ترس بر شما غلبه نموده و شما از هلکه فرار می کنید. اگر ترس واقعی شما را فرا نگیرد قطعها تسط آن شیر کشته خواهید شد. پس ترس واقعی موضوعی کاملا غریزی و مفید است ک خداوند برای حفط جان ما قرار داده است.

اما بر خلاف ترس واقعی، ترس غیر واقعی یک موضوع کاملا ساختگی و ذهنی است که انسان به دلیل افکار و عقاید شخصیش بر خود تحمل می کند. شاید برای شما هم بسیار پیش آمده باشد که بخواهید در مورد موضوعی اقدامی انجام دهید اما ضیر ناخودآگاه شما، شما را از انجام این کار منصرف می کند. علت ترس غیر واقعی آن است که شما خود را در موقعیتی قرار می دهید که اصلا وجود ندارد و به طور کامل ساخته ذهن شماست.

ذهن ما انسان ها بسیار خلاق است و می تواند با ساخت یک صحنه مجازی به راحتی را را بفریبد. برای مثال می خواهید یک درخواست از شخصی داشته باشید. قبل از اینکه با وی روبرو شوید در ذهنتان تصویر ذهنی لحظه روبرو شدن با آن فرد را می سازید و با وی صحبت می کنید و فرا جواب رد شنیده و یا در نهایت به مراد خود نمی رسید. در این لحظه مغز شما به طور کامل آن صحنه ساخته ذهن را باور می کند و قدم پیش نمی گذارد.

در حقیقت خودتان خودتان را فریب داده اید. چون شما هنوز با فرد روبرو نشده اید و نمی دانید که عکس العمل فرد در برابر خواسته شما چیست اما ذهنتان پیش قضاوت نموده و نمی گذارد که در دنیای واقعی با آن روبرو شوید.

شناخت ترس های واقعی یکی از مهمترین و سخت ترین کارهای روانشناسی و شناخت خود است. زمانی که خود را بشناسید به راحتی می توانید ترس های غیر واقعی خود را نیز شناسایی کنید. پس هیچگاه به ترس های ساختگی و غیر واقعی خود اعتنا ننموده و با شناسایی آن ها به پیشرفت در زندگی خود کمک کنید

چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
1
2
3
4
5
averageامتیاز: 0
sigmaمجموع آرا: 0

ایشان مولف مقالات وبسایت چگانه هستند.

تعداد کل مقالات: 168
تعداد کل نظرات : 9
تعداد کل آرا: 107
تعداد کل بازدیدها: 25875


نظرات کاربران


(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)
(فیلد اجباری)